W dobie XXI1 wieku istnieje wiele czynników, które wpływa na zwiększenie skuteczności zajścia w ciążę, jednak warto wiedzieć co jest najbardziej istotne i w jaki sposób można zajść szybko w ciążę. Coraz więcej par usilnie stara się o dziecko przez długi czas bezskutecznie. Co zatem zrobić, by wspomóc działania, aby okazały się sukcesem?

Czynniki wpływające na problemy z zajściem w ciążę. Co zrobić, aby zajść w ciążę za pierwszym razem?

Szacuje się, że prawie połowa par ma problem z zajściem w ciążę. Kiedy para marzy o dziecku, a starania nie przynoszą efektu zaczynają zastanawiać się co jest tego przyczyną. Jak się okazuje może być ich wiele, chociaż niektóre pary zastanawiają się jak szybko zajść w ciążę, to pewne czynniki są dla nich utrudnieniem. Niektóre są związane z chwilowymi utrudnieniami, nadmiernym stresem, bądź niezdrową dietą. Inne z kolei mogą mieć uwarunkowania genetyczne, bądź zdrowotne. Jedną z niezwykle często pojawiających się przyczyn jest brak wiedzy w jaki kiedy starać się o dziecko. Dlatego warto mieć na uwadze, że podczas starań o dziecko należy odbywać regularne stosunki, najlepiej co drugi, trzeci dzień, ponieważ plemniki są w stanie przeżyć w organizmie kobiety kilka dni, a systematyczne kochanie się poprawi także ich parametry. Jeśli ktoś nie ma problemu z określeniem dni płodnych, a cały czas utrzymuje się problem z niemożnością zajścia w ciążę. Warto zwrócić uwagę na zaburzenie płodności, przez takie czynniki jak: niedowaga, papierosy, alkohol, nadużywanie lekarstw ,infekcje, nadmierny stres, niehigieniczny tryb życia, otyłość. Po wykluczeniu tych czynników jeśli nadal są problemy z zajściem w ciążę warto skonsultować się z lekarzem, który zleci wykonanie szeregu badań, aby określić parametry nasienia, a także stan zdrowotny kobiety.

Kiedy starać się o dziecko?

W sytuacji kiedy para stara się o dziecko przede wszystkim powinna przywiązywać wagę do tego w jakich dniach należy się kochać. Należy mieć na uwadze, że dni płodne kobiety trwają około 3-4 dni i wtedy jest najlepszy czas na zajście w ciążę, dlatego jeśli ktoś zastanawia się kiedy można zajść w ciążę warto wziąć te terminy pod uwagę.

Przy czym warto zwrócić uwagę na żywotność plemników. Oznacza to, że żyją około 3 dni. Jednak czasami w drogach rodnych kobiet mogą przetrwać do 7 dni, jeśli kobieta ma regularne cykle miesiączkowe i nie ma problemów z owulacją. Starania powinny zakończyć się sukcesem około 14 dnia cyklu miesiączkowego. Dużym ułatwieniem i pomocny może okazać się kalendarzyk dni płodnych, który pomaga w wyznaczeniu cyklu miesiączkowego. Jednak warto wspomnieć o tym, że niezwykle istotna jest obserwacja własnego ciała, między innymi śluzu szyjkowego czy metody termicznej. W dokładnym określeniu owulacji przydatne są testy owulacyjne, które są wiarygodnym sposobem na określenie dni płodnych. Za ich pomocą można wykryć poziom hormonów kobiecych między innymi estrogenu czy lutropiny.

Suplementacja – czy ma znaczenie?

Niezależnie od tego czy pary borykają się z jakimś problemem przy zajściu w ciążę zawsze przed planowaniem należy rozpocząć suplementację. Lekarze zalecają, aby kobiety suplementowały odpowiednią dawkę kwasu foliowego już na 3 miesiące przed planowanym zajściem w ciążę. Kwas foliowy jest uznawany za przyjaciela płodności. Ponadto wpływa na układ nerwowy dziecka w łonie matki. Kobiety mogą także zażywać witaminę B9, a także cynk, który zadba o prawidłową płodność.

Dodatkowo warto zainwestować w suplement, który bazuje na acetyl l-karnityna oraz l-arginina, a także l-karnityna. Te składniki wspomagają utrzymanie prawidłowej płodności. Mężczyźni także powinni o siebie zadbać suplementując preparaty bogate w witaminę D, żelazo, wapń, które poprawiają parametry nasienia. Poza suplementacją niezwykle istotne jest zażywanie zróżnicowanej diety, która ma ogromny wpływ na staranie się o dziecko. Warto zadbać, aby w organizmie był odpowiedni poziom minerałów, a także witamin. Niezbędne są wspomniane już kwas foliowy, witamina D, wapń, kwasy Omega 3 oraz żelazo, które ma ogromne znaczenie w przypadku zajścia w ciążę, a także utrzymanie ciąży. Warto zwrócić uwagę także na to, że w trakcie starań o dziecko powinno się zrezygnować z picia alkoholu, który może zaburzać pracę hormonów, a także nie powinno stosować się lubrykantów, które mają negatywny wpływ na zapłodnienie oraz zmniejszają ruchliwość plemników, a jednocześnie obniżają produkcję spermy. Podobne działanie wykazują również używki i papierosy. Dlatego jeśli ktoś zastanawia się jak zajść w ciążę to należy wykluczyć tego typu czynniki.

Dlaczego nie mogę zajść w ciążę w dni płodne?

Kiedy po wielomiesięcznych staraniach nie udaje się zajść w ciążę często pary z tym problemem zgłaszają się do specjalisty. Lekarzem pierwszego kontaktu może być ginekolog, który zleci podstawowe badania. Mężczyzna z kolei powinien zgłosić się do seksuologa lub urologa, który wykluczy schorzenia między innymi takie jak żylaki, problemy z krwią, a także zleci badania nasienia, które wykażą jaka jest żywotność plemników, czy występują uszkodzenia i jaka jest ich ruchliwość. To niezwykle istotne czynniki, które wpływają na możliwość zajścia w ciążę, dlatego jeśli pary nie mogą zajść w ciążę mimo usilnych starań muszą wiedzieć, że badania to sytuacja konieczna.

Jak szybko zajść w ciążę? Niezbędne badania

Niezwykle istotną kwestią jest także wykonanie badań na gęstość krwi u kobiet, ponieważ jak się okazuje coraz więcej kobiet ma ten problem. Niestety schorzenia wynikające z układu krwionośnego często uniemożliwiają bycie mamą. Warto mieć także na uwadze, że niektóre pozycje seksualne sprzyjają zapłodnieniu, ponieważ gwarantują głęboką penetrację i umożliwiają skrócenie dystansu plemnikom do celu. Taka sytuacja ma znaczenie szczególnie w przypadku kobiet, które mają przodozgięcie macicy. Dla nich wskazaną pozycją jest klasyczna. Z kolei kobiety, które mają macicę w tyłozgięciu dla nich dedykowana jest pozycja od tyłu.

Jak można szczęściu dopomóc?

Istotnym czynnikiem wpływającym na lepsze zagnieżdżenie plemników i dotarcie do komórki jajowej jest wywołanie skurczy narządów płciowych, dzięki orgazmowi. Dlatego maksymalna przyjemność ze stosunku i szczytowanie z pewnością ułatwią zajście w ciążę. Ponadto niezwykle istotne jest utrzymywanie zbilansowanej diety, a także prawidłowej wagi, ponieważ zgubne jest przekonanie, że niska masa pomaga zajściu w ciążę. Nic bardziej mylnego. Nadmierne kilogramy, jak i niedostateczna waga mogą zmniejszać szanse na zajście w ciążę, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest utrzymanie prawidłowej wagi. Warto zwrócić uwagę na schorzenia takie jak zespół policystycznych jajników, a także problemy z endometriozą. To choroby, które coraz częściej dotyczą kobiet i mają one duże znaczenie w zajściu ciążę, a także prawidłowym rozwoju zarodka. Osoby mające cukrzycę, a także nadciśnienie również mogą liczyć się z wystąpieniem komplikacji w przypadku starań o dziecko.

Jak można zauważyć istnieje wiele czynników, które sprzyjają zajściu w ciążę. Jednak najważniejsze jest, aby wiedzieć kiedy można zajść w ciążę i w jaki sposób dbać o swój organizm, by udało się to za pierwszym razem.