Słowo kwartał pochodzi najprawdopodobniej od słowa kwarta, oznaczającego czwartą cześć całości, np. galona albo garnca. Co to jest kwartał? Jest to oznaczenie dla roku, a ściślej jego czwartej części, dzięki czemu rok kalendarzowy podzielony jest na kwartały. Tego typu zabieg pomaga dzielić m.in. rozliczenia i często z tego rozwiązania korzystają banki bądź inne podmioty gospodarcze, publikując kwartalne wyniki swojej działalności. Czy kwartał dotyczy jednak tylko rozliczeń? Ile rok ma kwartałów?

Co to jest I kwartał roku?

Z racji faktu, iż rok ma dwanaście miesięcy, umownie dzielony jest na cztery kwartały. Co ciekawe, przy pytaniu, ile miesięcy ma kwartał, zawsze odpowiedź wyniesie trzy, ale już nie będzie to miało odzwierciedlenia w liczbie dni. Pierwszy kwartał roku jest jednocześnie dosyć szczególny, a to ze względu na występowanie w nim miesiąca luty. Ten liczy 28 dni, ale raz na cztery lata w tzw. roku przestępnym liczba dni wynosi w nim 29. I kwartał roku ma więc 90 dni standardowo, a raz na cztery lata dni 91. Ponadto tylko w latach przestępnych liczba tygodni będzie wynosiła równo trzynaście, gdy w latach pozostałych dwanaście plus sześć dni.

Pierwszy kwartał roku składa się z miesięcy:

  1. styczeń;
  2. luty;
  3. marzec.

Dni świąteczne w I kwartale roku

Niedziel w pierwszym kwartale będzie zawsze trzynaście w roku przestępnym, a w pozostałych będzie to uzależnione od układu dni w kalendarzu, chociaż najczęściej będzie to również liczba trzynaście. Oprócz wolnych niedziel oznaczonych na czerwono, w kalendarzu występują także oznaczone podobnie święta zarówno kościelne, jak i państwowe. W pierwszym kwartale roku są to dni:

  • 1 stycznia – Nowy Rok;
  • 6 stycznia – Święto Trzech Króli.

Jednakże ze względu na fakt, iż Wielkanoc jest świętem ruchomym, może wypadać zarówno w pierwszym kwartale, jak i w drugim. Będą to dodatkowe dwa dni, chociaż jeden będzie zawsze już wolną niedzielą:

  • Niedziela Wielkanocna – okolice końca marca;
  • Poniedziałek Wielkanocny (śmigus-dyngus) – zaraz po Niedzieli Wielkanocnej.

Z reguły jest to najzimniejszy kwartał roku, ale dzieci mają w nim ferie.

Co to jest II kwartał roku?

Ile to kwartał w odniesieniu do kwartału drugiego?

Drugi kwartał roku składa się z miesięcy:

  1. kwiecień;
  2. maj;
  3. czerwiec.

Powyższe miesiące dają liczbę 91 dni, a więc zawsze pełne 13 tygodni. Jest to jednocześnie kwartał w większości określający wiosnę oraz początek lata, a także oznaczający definitywny koniec sezonu grzewczego. Drugi kwartał wybitnie różni się od pierwszego warunkami pogodowymi oraz nastrojowymi. Odchodzą w niebyt depresyjne szare dni, a budzi się wiosna i chęć do życia. W drugim kwartale kończy się nauka w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych, nieśmiało rozpoczyna się również sezon urlopowy.

Dni świąteczne w II kwartale roku

Wolnych niedziel jest zawsze trzynaście i w II kwartale często występuje Wielkanoc wraz z Poniedziałkiem Wielkanocnym, o ile te święta nie miały miejsca w kwartale pierwszym. Dodatkowo:

  • 1 maja – określane ustawowo jako Święto Państwowe, a nie Święto Pracy, od którego się wywodzi;
  • 3 maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja upamiętniające uchwalenie Konstytucji 3 maja;
  • okolice końca maja – ruchome, ale zawsze niedzielne Święto Zielonych Świątek;
  • czerwiec – ruchome, ale zawsze w czwartek Boże Ciało.

Ponadto dnia 2 maja obchodzony jest Dzień Flagi i chociaż nie jest oznaczony jako dzień wolny od pracy, to często nim jest, stając się częścią długiego majowego weekendu.

Co to jest III kwartał roku?

III kwartał ile to miesięcy? Również trzy i są to:

  1. lipiec;
  2. sierpień;
  3. wrzesień.

Co to jest kwartał trzeci? Otóż lato. Sezon ogórkowy, sezon urlopowy, najcieplejsze dni w roku, podczas których najmniej ma się ochotę na pracę, a najwięcej na wypoczynek. Dzieci rozpoczynają w tym kwartale wakacje (lipiec), a jednocześnie w nim również rozpoczynają nowy rok szkolny (wrzesień). W tym kwartale wakacje mają również studenci. Jest to okres zbiorów, żniw i wielu związanych z tym świąt okolicznościowych. Miesiące trzeciego kwartału wykazują się najmniejszym zużyciem energetycznym na cele grzewcze, ale niekoniecznie ogólnie elektryczności z racji wzrastającej popularności klimatyzatorów.

Dni świąteczne w III kwartale roku

W kwartale trzecim jest tylko jedno święto oznaczone jako dzień wolny do pracy oraz trzynaście albo czternaście niedziel. Czternasta niedziela trafia się jednak rzadko i wówczas jedynie, gdy kwartał rozpoczyna się niedzielą (1 lipiec). Wynika to z faktu, że kwartał trzeci składa się z 92 dni, a więc pełnych 13 tygodni plus jeden dzień. Jedynym Świętem na „czerwono” jest:

  • Wniebowstąpienie Najświętszej Marii Panny – 15 sierpień.

Co ciekawe, w tym dniu również obchodzone jest Święto Wojska Polskiego, ale dopiero od 1992 roku, które upamiętnia wygraną Bitwę Warszawską 1920 roku podczas wojny z Bolszewizmem.

Co to jest IV kwartał roku?

Co to jest kwartał IV roku? Dla studentów koniec wakacji i rozpoczęcie roku akademickiego. Dla biznesmenów ostatni kwartał roku, w którym tworzone są bilanse wyników finansowych dotyczące zarówno IV kwartału, jak i całego roku. Ile dni liczy 4 kwartał roku? Tyle samo, co kwartał trzeci, czyli 92, a ciekawostką jest fakt, że w roku 2023 IV kwartał rozpoczyna się i kończy niedzielą. IV kwartał to ile miesięcy i jakie? Miesięcy jest trzy i są to:

  • październik;
  • listopad;
  • grudzień.

Jest to kwartał rozpoczynający sezon grzewczy, a jednocześnie mocno zróżnicowany temperaturowo. Październik bywa zarówno słotny, jak i bardzo ciepły, określany mianem złotej polskiej jesieni, a w listopadzie i grudniu może być już bardzo mroźno.

Dni świąteczne w IV kwartale roku

IV kwartał to trzynaście albo czternaście niedziel oraz dni świąteczne wolne od pracy. W październiku dni świąteczne nie występują, za to w listopadzie już dwa i są to:

  • Wszystkich Świętych – 1 listopad;
  • Dzień Niepodległości – 11 listopad.

Grudzień to już natomiast wyczekiwana przez większość Polaków przerwa świąteczna oraz zakończenie roku. Mamy więc Wigilię Świat Bożego Narodzenia, która wprawdzie ustawowo dniem wolnym od pracy nie jest, to często takim się staje, a w roku 2023 z racji wypadnięcia Wigilii w niedzielę, ustawowo będą trzy wolne od pracy dni, a więc oprócz Wigilii:

  • Pierwszy Dzień Świat Bożego Narodzenia – 25 grudzień;
  • Drugi Dzień Świat Bożego Narodzenia – 26 grudzień.

Ponadto nie można zapominać o wypadającym dnia 31 grudnia Sylwestrze, czyli o pożegnaniu starego a powitaniu Nowego Roku. Sylwester, czyli ostatni dzień roku nie jest dniem wolnym ustawowo od pracy, ale w większości domów i tak po południu staje się dniem świątecznym.

Podsumowując

Podsumowując, co to jest kwartał i ile kwartał ma miesięcy? Jest to czwarta cześć roku, zawsze składająca się z trzech miesięcy i w odniesieniu do kolejnych kwartałów, zawsze z miesięcy tych samych. W skład kwartałów od drugiego do czwartego zawsze wchodzi niezmienna ilość dni i jest to kolejno 91, 92 oraz 92. Natomiast ilość dni w kwartale pierwszym jest uzależniona od ilości dni w lutym i wynosi 91 w lata przestępne, a 90 dni w pozostałe.