Zużycie paliwa to jedno z najważniejszych kryteriów, które należy uwzględnić podczas wyboru samochodu, ponieważ paliwo stanowi dużą część kosztów związanych z jego eksploatacją. Jest to również ważne z punktu widzenia oceny stanu technicznego pojazdu. Jak obliczyć, ile wynosi spalanie paliwa? W tym artykule przedstawimy kilka przydatnych wskazówek, które pozwolą na dokładne określenie zużycia paliwa przez pojazd.

Średnie zużycie paliwa na 100 km – dane producenta

Producenci samochodów wyliczają średnie zużycie paliwa na 100 km w wyniku procedury homologacyjnej, która polega na przeprowadzeniu testów na hamowni podwoziowej przed wprowadzeniem pojazdu na rynek. Testy te muszą być przeprowadzane w ściśle określonych warunkach, co może wpłynąć na różnice między wynikami podawanymi przez producentów a rzeczywistym zużyciem paliwa podczas normalnego użytkowania pojazdu.

W celu osiągnięcia bardziej rzeczywistych i zbliżonych do normalnego użytkowania, wartości zużycia paliwa, wprowadzono w 2019 roku zmodernizowany cykl jezdny, zwany WLTC. Ma on na celu dokładniejsze określenie zużycia paliwa, jednakże należy pamiętać, że mimo iż testy przeprowadzane są w bardziej zbliżonych do rzeczywistości warunkach, to nigdy nie będą dokładnym odwzorowaniem zużycia paliwa w normalnym użytkowaniu samochodu. Mają na to wpływ bardzo różne warunki, w jakich korzystamy z naszych pojazdów.

Co wpływa na zużycie paliwa w samochodzie?

Silnik

 • Rodzaj silnika – Rodzaj silnika jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na zużycie paliwa w samochodzie. Silniki benzynowe zwykle pobierają więcej paliwa niż silniki diesla. Jednak, jeśli jeździsz w mieście i często zatrzymujesz się na światłach, to silnik benzynowy może okazać się bardziej oszczędny.
 • Pojemność silnika – Pojemność silnika jest kolejnym czynnikiem wpływającym na spalanie paliwa. Silniki o większej pojemności z założenia będą bardziej paliwożerne.
 • Stan techniczny silnika – Silnik w dobrym stanie technicznym będzie zużywał mniej paliwa niż silnik, który uległ jakiejś awarii.

Styl jazdy

 • Prędkość – Im szybciej jedziesz, tym więcej paliwa zużywasz. Dlatego też, zmniejszenie prędkości może pomóc w oszczędności paliwa. Przyjmuje się, że ekonomiczna jazda, to jazda z prędkością około 90-120km/h w trasie i około 50-60km/h w cyklu miejskim.
 • Przyspieszanie i hamowanie – Częste przyspieszanie i hamowanie nie jest również bez znaczenia dla zużycia paliwa. Dlatego też zaleca się płynną jazdę i unikanie gwałtownego hamowania oraz przyspieszania.
 • Jazda na odpowiednim biegu – Jazda na zbyt niskim lub zbyt wysokim biegu  również ma duży wpływ na to ile pali auto.
 • Klimatyzacja – Włączenie klimatyzacji zwiększa obciążenie silnika, przez co zwiększa spalanie paliwa.

Warunki drogowe

 • Pogoda – Jazda w deszczu lub śniegu, lub w warunkach silnego wiatru, może prowadzić do większego zużycia paliwa.
 • Wysokość – Wzrost wysokości o 1000 metrów może zwiększyć zużycie paliwa nawet o około 10%.

Utrzymanie samochodu

 • Opony – Stan techniczny opon oraz poziom ich napompowania, również  ma wpływ na zużycie paliwa.
 • Regularna konserwacja – Regularna wymiana oleju, filtrów powietrza i paliwa oraz regularna wymiana płynów to kluczowe czynności, które mają wpływ na spalanie paliwa.
 • Ciężar – Im cięższy jest samochód, tym więcej paliwa zużywa.

Spalanie paliwa według wskazań licznika w samochodzie

Większość nowoczesnych pojazdów, wyposażona została w funkcje pomiaru chwilowego zużycia paliwa oraz funkcję pokazującą średnie zużycie paliwa na 100 km. Zwłaszcza obserwacja chwilowego zużycia paliwa może przyprawić właściciela pojazdu o szybsze bicie serca, w chwili, gdy dowie się, ile pali auto przykładowo w momencie gwałtownego przyspieszenia.

Trzeba jednak pamiętać, że zwłaszcza w starszych autach, wyniki te nie muszą być idealne. Średnia różnica między wskazaniami liczników a realnym spalaniem może wynosić od 3 nawet do 10%. Mimo wszystko, nawet jeśli przyjmiemy, że jest to różnica 10%, to mając wskazanie licznika na poziomie 8 litrów na 100 km i dodając do tego 10%, otrzymamy 8,8 litra, co i tak jest już dla nas jakąś informacją, jeśli chodzi o średnie zużycie paliwa na 100 km.

Można więc przyjąć, że kierowcy, których liczniki samochodowe zostały wyposażone w taką funkcję pomiaru spalania paliwa, otrzymują wyniki bardzo bliskie rzeczywistości.

Jeśli jednak chcemy samodzielnie sprawdzić ile pali auto, to możemy to zrobić w bardzo prosty sposób.

Jak obliczyć spalanie paliwa w samochodzie?

Obliczanie spalania paliwa w samochodzie jest stosunkowo proste i można to zrobić samodzielnie, bez potrzeby korzystania z profesjonalnych usług. Jak obliczyć spalanie paliwa?

Krok 1: Zatankuj pełny bak paliwa

Przed rozpoczęciem obliczeń warto zatankować nasz samochód do pełna. Dzięki temu uzyskasz dokładne wyniki.

Krok 2: Zanotuj licznik kilometrów

Zapisz stan licznika przejechanych dotąd kilometrów. Najlepiej zrobić to przy okazji tankowania.

Krok 3: Przejedź określoną odległość

Po zatankowaniu pełnego baku przejedź określony dystans, najlepiej większy niż popularne przy takich obliczeniach 100 km. Ważne, aby jechać normalnie, bez gwałtownych przyspieszeń i hamowań.

Krok 4: Zanotuj ilość paliwa zużytego do przejechania tej odległości

Po przejechaniu określonej odległości znowu zanotuj stan licznika kilometrów i ilość paliwa, jaką zużyłeś do pokonania tej trasy. Jeśli Twój samochód nie pokazuje ilości pozostałego w baku paliwa, po prostu podjedź na stację i ponownie zatankuj do pełna. W ten sposób dowiesz się, ile paliwa zużyłeś w trakcie tego testu.

Krok 5: Oblicz spalanie

Aby obliczyć spalanie paliwa, wystarczy podzielić zużytą ilość paliwa przez przejechaną odległość i pomnożyć wynik przez 100. Otrzymany wynik to spalanie Twojego samochodu na 100 km.

Przykład: Zakładając, że przejechałeś 250 km, a zużyłeś 20 litrów paliwa, średnie zużycie paliwa na 100 km Twojego samochodu wynosi 8 litrów.

Trzeba jednak pamiętać, że wystarczy wykonać ten sam pomiar, jeżdżąc tylko po mieście, albo tylko w trasie i wyniki okażą się inne. Dlatego dla uzyskania bardziej realnego wyniku, warto dokonać pomiaru na dłuższym dystansie.

Jak obliczyć na ile km starczy paliwa?

Aby obliczyć, na ile km starczy paliwa w Twoim samochodzie, musisz wiedzieć, jaką pojemność ma zbiornik paliwa. Oto kroki, które należy podjąć:

 • sprawdź pojemność zbiornika paliwa w instrukcji obsługi samochodu,
 • odczytaj aktualny stan wskaźnika paliwa w pojeździe,
 • przelicz, ile litrów paliwa znajduje się jeszcze w zbiorniku,
 • podziel wynik z pkt. 3 przez średnie zużycie paliwa na 100 km. Otrzymany wynik będzie oznaczał, na ile km starczy paliwa w Twoim samochodzie.

Przykład: Zakładając, że Twój zbiornik paliwa ma pojemność 60 litrów i zatankowałeś samochód do pełna, a średnie zużycie paliwa na 100 km wynosi 8 litrów, oznacza to, że na jednym zbiorniku przejedziesz około 750 km (60/8*100).

Znajomość średniego zużycia paliwa na 100 km jest ważna dla każdego kierowcy. Po pierwsze, pozwala określić koszty jazdy, a po drugie, pomaga oszacować, na ile km starczy paliwa w zbiorniku. Może być również ważną informacją, jeśli chodzi o stan techniczny samochodu. Spalanie większej ilości paliwa niż zwykle może wskazywać na problemy z układem paliwowym lub innymi elementami samochodu. Dlatego warto co jakiś czas sprawdzić ile pali auto i jakie jest jego średnie zużycie paliwa na 100 km.