Pierwszy lot samolotem u wielu ludzi wywołuje niemały strach oraz stres. Jest tak wiele rzeczy, o których trzeba pamiętać na lotnisku, wiele nowych i nieznanych terminów. Mało tego powstają nawet seriale dotyczące wypadków samolotowych jak „Katastrofa w przestworzach”, co potęguje strach przed samymi podróżami nad ziemią. Lot samolotem może być dla niektórych naprawdę stresujący, ponieważ tak naprawdę nie mają pojęcia jak zachować się na lotnisku, o czym nie zapomnieć, jak wygląda kontrola. Jak poradzić sobie z tym całym chaosem i natłokiem informacji? Pierwszy lot samolotem wcale nie musi być dla ciebie aż tak straszny!
Wszystko zaczyna się od pakowania
Bilet zakupiony, do pierwszego lotu coraz bliżej, więc w końcu trzeba zacząć się pakować. Przede wszystkim trzeba tutaj bagaż podzielić na:
- Bagaż podręczny o określonej wadze oraz rozmiarach, można zapakować do niego najpotrzebniejsze rzeczy. Są świetne w przypadku krótszych wyjazdów, albo w sytuacjach, gdzie nie musimy zabierać ze sobą zbyt wiele. Co ważne płyny pakujemy w butelkach do maksymalnie 100 ml.
- Bagaż rejestrowany jest transportowany w luku bagażowym samolotu. Przez to przed wejściem do samolotu trzeba go odprawić. Jest również dodatkowo płatny, ale jednocześnie możesz zabrać ze sobą znacznie więcej.
W bagażu nie mogą być przewożone produkty niebezpieczne, które mogą stanowić zagrożenie dla samolotu oraz jego pasażerów.
Jak ubrać się na podróż samolotem?
Wbrew pozorom jest to również istotny aspekt podczas lotu. Przede wszystkim nie ubierać na siebie ciuchów, które krępują ciało. Zamiast obcisłych ubrań, lepiej wybrać coś komfortowego oraz luźniejszego. Jest to ważne również i dla naszego zdrowia. Możesz ubrać legginsy, bądź dresy i do tego luźniejszą koszulkę. Na wypadek gdyby zrobiło Ci się chłodniej weź również ze sobą jakąś bluzę.
Czas na odprawę
Pierwsze loty samolotem przez odprawę wydają się ludziom bardzo stresujące, ale istotny jest też fakt, że często nie do końca wiedzą na czym ona polega. Jest ona obowiązkowa, bez niej nie można wejść na pokład samolotu. Przy wyborze lotu z bagażem podręcznym jest możliwa odprawa online na stronie przewoźnika. Trwa to dosłownie chwilkę, dobrze jest również pobrać karty pokładowe. Jeżeli jednak wybierasz bagaż rejestrowany, wtedy trzeba będzie nadać go przy stanowisku Check-in dlatego ważne jest, żeby na lotnisku być przynajmniej 2 godziny wcześniej. Szukamy wtedy stanowiska, na którym obsługiwany jest nasz lot. Nadajemy tam bagaż rejestrowany i dostajemy kartę pokładową. Im wcześniej to zrobisz, tym lepiej, ponieważ później mogą zrobić się spore kolejki.
Kontrola graniczna na lotnisku – jak się przygotować?
Po odprawie idziemy do bramek, a następnie hali odlotów. To właśnie tam straż graniczna będzie sprawdzała bagaż podręczny.
- W plastikowym pojemniku (wyglądającym jak kuweta) połóż swój bagaż podręczny, portfel oraz kartę pokładową
- Do kolejnego pojemnika włóż płyny
- W jeszcze kolejnym ułóż elektronikę, zegarek oraz inne rzeczy, które mogą uruchomić wykrywacz metalu
W tym samym czasie kiedy twoje rzeczy przejeżdżają przez taśmę, ty przechodzisz przez bramkę. Jeśli włączy się alarm nie musisz się stresować, najprawdopodobniej będzie trzeba po prostu ściągnąć te części garderoby, w których jest metal. Potem możesz spakować swoje rzeczy i dalej przejść do strefy bezcłowej. Kontrolerzy losowo sprawdzają pasażerom dłonie za pomocą specjalnych wacików, które mają na celu wykryć obecność materiałów wybuchowych. Kiedy wiesz już jak wygląda kontrola graniczna pierwszy raz samolotem, wcale nie wydaje się taki straszny
Boarding, czyli wejście na pokład
Kiedy zrobimy już ewentualne zakupy w strefie bezcłowej, dalej trzeba się kierować już tylko na pokład. Na ekranach można sprawdzić, który gate, czyli inaczej wejście jest dopasowane do naszego samolotu. Informację o godzinie, kiedy możemy już wejść na pokład można sprawdzić na monitorach w poczekalni odlotów, zazwyczaj zaczyna się ono 40 minut przed odlotem. Trzeba ustawić się w kolejce, a następnie przygotować dokument tożsamości oraz kartę pokładową. Wejście na pokład odbywa się na dwa sposoby, przez:
- specjalny rękaw, który jest połączony z samolotem
- bezpośrednio z płyty lotniska, często podjeżdża się wtedy specjalnym autobusem
Na pokładzie samolotu
Na karcie pokładowej znajduje się informacja odnośnie miejsca w samolocie. Co najważniejsze, kiedy już tam jesteś słuchaj się poleceń załogi. Warto również przełączyć się na tryb samolotowy w telefonie, tablecie, bądź na laptopie. Niektóre linie lotnicze zapewniają posiłki dla swoich pasażerów. Podczas lotu mogą wystąpić turbulencje, jednak nie ma się czego bać, jest to normalne zjawisko.
Strach przed lataniem
Pierwsze loty samolotem są zazwyczaj przepełnione lękiem. Jest to w zupełności zrozumiałe. Już wystarczająco stresujący jest fakt, że podczas lotu człowiek znajduje się kilka kilometrów nad ziemią. Co można zrobić, żeby zminimalizować ten strach?
- Ćwiczenia oddechowe mogą pomóc poradzić sobie ze stresem. Wypuść powietrze, odczekaj kilka sekund, a następnie weź wdech. Staraj się oddychać unosząc brzuch. Już sam fakt skupienia się na oddechu, pomoże zająć czymś myśli.
- Dobrze jest uświadomić sobie, że latanie samolotem jest statystycznie bezpieczniejsze niż jazda samochodem! Znacznie częściej dochodzi do wypadków z udziałem aut. Obecnie samoloty są najbezpieczniejszą formą transportu oraz umożliwiają dostanie się do najodleglejszych zakątków na świecie.
- Stan techniczny samolotów jest bardzo często sprawdzany, a zanim zostaną dopuszczone do użytku przechodzą szereg testów oraz kontroli.
- Pogodzenie się z odczuwaniem strachu. Jest to o tyle ważne, że ciągłe zaprzeczanie naszym uczuciom może sprawić, że jeszcze bardziej będziemy je odczuwać. Akceptacja i przyzwolenie sobie na odczuwanie strachu jest w porządku, dobrze jest nie oceniać siebie też zbyt surowo. Pierwszy lot samolotem, jest już wystarczającym uzasadnieniem odczuwania lęku.
- Przed lotem nie pij alkoholu oraz kawy, ponieważ najprawdopodobniej skutek będzie odwrotny od oczekiwanego i wcale nie uda Ci się rozluźnić.
Trudności w czasie lotu
Podczas startu oraz lądowania pasażerowie najczęściej skarżą się na zatkane uszy. Wiąże się to ze zmianami ciśnienia atmosferycznego. Najczęściej pomaga żucie gumy, ssanie kciuka, bądź cukierka. Jeżeli mimo to uczucie zatkanych uszu nie minie, można wtedy użyć specjalnych zatyczek do nich. Podczas infekcji górnych dróg oddechowych, dobrze jest ,nie odbywać podróży samolotem.
Przy problemach z błędnikiem najlepiej unikać wykonywania gwałtownych ruchów oraz wybrać miejsce w środkowej części samolotu przy oknach. Unikać czytania książek, przeglądania urządzeń elektronicznych, a zamiast tego starać się patrzyć przez okno.
Już prawie koniec, czyli co po przylocie?
Po przylocie jeżeli podróżujemy poza strefą Schengen może czekać nas kontrola paszportów. Jeżeli chodzi o bagaż rejestrowany to można go odebrać z taśmy, w specjalnie dedykowanym do tego miejscu. Ewentualnie w Internecie można sprawdzić jakich dokładnie dokumentów potrzebujemy w zależności od kraju, do którego się wybieramy.