Kiedy ulubiony fryzjer nie ma terminu, a odrost z dnia na dzień staje się większy, warto zdecydować się na farbowanie włosów w domu. Wykonanie zabiegu w warunkach domowych pomaga zaoszczędzić cenny czas i pieniądze. Aby farbowanie włosów w domu przyniosło wymarzony efekt, należy odpowiednio się do niego przygotować. Jak zatem skutecznie zafarbować włosy, by móc cieszyć się nimi przez następne tygodnie?
Farbowanie włosów w domu – jak się przygotować?
Najważniejsze jest bezpieczeństwo i należy o nie zadbać nawet podczas tak prostej czynności, jak farbowanie włosów w domu. Szczególnie przy użyciu nowej farby lub po prostu pierwszym, domowym farbowaniu włosów, zaleca się przeprowadzić próbę uczuleniową. Producenci farb, rekomendują wykonanie jej, 48 godzin przed zabiegiem. Polega na położeniu małej ilości farby, w zgięciu łokcia. Jeśli przez okres dwóch dni, nie wystąpi uczulenie, można przystąpić do koloryzacji.
Faktem jest, że zabiegi fryzjerskie przeprowadzane w domu, zajmują mniej czasu niż w profesjonalnym salonie. Warto jednak, poświęcić dłuższą chwilę na precyzyjne rozłożenie farby czy przeczytanie instrukcji. Pośpiech może skutkować niechcianymi pomyłkami. Koloryzacja jest prosta, a cały jej proces dokładnie opisany w instrukcji użycia, dołączonej do opakowania z farbą. Należy się z nią zapoznać i stosować się do wytycznych, aby farbowanie przebiegło skutecznie. W instrukcji zawarte są niezbędne informacje określające m.in. okres w jakim należy trzymać farbę na włosach czy sposób jej zmycia i dalszej pielęgnacji. Odpowiedzialne podejście do procesu koloryzacji, przyniesie wymarzony efekt – pięknych i zdrowych włosów.
Co przyda się do farbowania włosów w domu?
Wybranie odpowiedniej farby, jej rodzaju i odcienia, to już połowa sukcesu. Aby móc przejść do farbowania włosów w domu, poza zapoznaniem się z instrukcją użycia farby, należy przygotować kilka niezbędnych przedmiotów. Należą do nich:
- grzebień, pozwalający rozczesać włosy,
- rękawiczki, aby nie ubrudzić farbą dłoni,
- miseczka, do rozrobienia farby,
- pędzel, za pomocą którego rozprowadza się produkt po włosach,
- ręcznik, który ochroni ubrania przed ubrudzeniem farbą,
- duża spinka, klamra do włosów, aby spinać pofarbowane sekcje włosów, co ułatwi dotarcie do każdego pasma,
- timer, aby móc ustawić konkretny czas, w którym farba powinna znajdować się na włosach,
- tłusty krem, do posmarowania twarzy w okolicach linii włosów, dzięki któremu skóra nie zostanie zafarbowana.
Warto zadbać o czystość pomieszczenia, w którym odbywa się farbowanie, na bieżąco wycierając każdą, nowo powstałą plamę farby. Produkt po zaschnięciu jest trudny do usunięcia. Aby uniknąć bałaganu, można skorzystać z ręczników papierowych. Rozkładając je dookoła, zmniejsza się prawdopodobieństwo, że farba podczas mieszania czy nakładania na włosy, pryśnie na podłogę bądź mebel.
Farbowanie włosów w domu – na jaką farbę się zdecydować?
Choć ta decyzja może wydawać się prosta, to wcale do takich nie należy. Ilość produktów dostępnych w drogeriach może przerażać. Przed podjęciem ostatecznej decyzji, należy zastanowić się, jaki jest pożądany efekt. Czy pofarbowane samemu włosy mają utrzymać kolor kilka tygodni, czy może tylko do kolejnego mycia? Obecnie na rynku, odnaleźć można wiele rodzajów farb, należą do nich:
- farby trwałe, które pozwolą cieszyć się nowym kolorem przez nawet 8 tygodni,
- farby półtrwałe, dzięki nim, kolor pozostaje na włosach do 12 myć,
- farby tymczasowe, pozwalają na częste zmiany, gdyż utrzymują się do pierwszego mycia.
Ważny przy wyborze farby jest także jej skład. Profesjonalne produkty zawierają naturalne składniki, łagodniejsze dla włosów. Farby profesjonalnych marek, mają nawilżać i odbudowywać włosy. Ich tańsza, drogeryjna opcja, bywa bardziej szkodliwa. Przyczynia się do tego obecny w składzie amoniak, który może prowadzić do przesuszenia włosów. Niezależnie od wyboru produktu do farbowania włosów w domu, należy pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji. Nawilżone i zdrowe włosy zawsze będą wyglądać pięknie.
Jaki kolor farby wybrać?
Znając firmy i jakość oferowanych farb, łatwiej podjąć decyzje o kolorze farby. Jednak, co w sytuacji kiedy nie wiadomo jaki odcień będzie pasował? Kolor farby najlepiej dobrać, dopasowując go do koloru karnacji i oczu. Zatem, chłodne odcienie blondu, najlepiej sprawdzą się u osób o jasnej karnacji i jasnych oczach. Ciepły odcień blondu to kolor dla osób o ciemniejszej oprawie oczu. Czerwień i rudy to odcienie idealne dla osób posiadających piegi, skórę naczynkową i zielone bądź niebieskie oczy. Ciepła karnacja i ciemne oczy, to do nich pasują brąz i ciemne odcienie. Za to czarne włosy, to zdecydowanie kolor dla osób o bardzo jasnej karnacji, porcelanowej cerze i o niebieskich lub brązowych oczach.
Farbując włosy, najlepiej jednak, kierować się własnymi upodobaniami. W bogatej gamie kolorów, każdy znajdzie coś dla siebie. Możliwość zafarbowania włosów samemu, pozwala na urozmaicenie swojego wyglądu i szybką zmianę. Najbardziej istotnym jest, aby zabieg wykonać poprawnie i upiększyć swój wygląd.
Krok po kroku – jak farbować włosy w domu?
Do koloryzacji należy się odpowiednio przygotować, m.in. zadbać o odpowiednio oświetlone stanowisko oraz o przedmioty pomocne w procesie farbowania. Zabieg wykonywany w domu jest prosty, jednak należy pamiętać o ważnej kwestii – przed farbowaniem włosów, nie należy ich myć. Naturalne sebum, wydzielane przez skórę głowy, pozwala chronić włosy przed niepożądanym działaniem farby. Jeśli warunek został spełniony, można przejść do zabiegu. Podstawą, jest przeczytanie instrukcji użycia, dołączonej do opakowania z farbą. Włosy można podzielić na dwie lub cztery sekcje, spinając je klamrą. W opakowaniu farby znajdują się składniki koloryzujące, które trzeba dokładnie ze sobą zmieszać. Do aplikacji produktu przyda się pędzelek. Zależnie od zaleceń zapisanych w instrukcji – farbę należy nakładać na zwilżone bądź zupełnie suche włosy. Pierwszą farbowaną strefą powinien być odrost, czyli włosy tuż przy skórze głowy. Następnie, po 10 minutach, można przejść do długości i pokrywać włosy pasmo, po paśmie. Po określonym w instrukcji czasie, farbę trzeba zmyć wodą i następnie umyć włosy.
Do umycia włosów, najlepiej użyć nawilżającego szamponu. Włosy po koloryzacji są lekko osłabione, dlatego odpowiednia pielęgnacja jest niezbędna. Zalecanym rozwiązaniem jest stosowanie odżywek i masek, przeznaczonych dla włosów farbowanych.
Jak dbać o pofarbowane włosy?
Szampony składające się z naturalnych składników są świetnym rozwiązaniem, dla posiadaczy farbowanych włosów. Pielęgnacja powinna opierać się na nawilżających produktach, zawierających oleje i ekstrakty. Odżywki i maski, dedykowane włosom po koloryzacji, pozwolą odzyskać blask i elastyczność. Warto również regularnie podcinać końcówki, aby zachować zdrowy wygląd pofarbowanych włosów. Odpowiednio wypielęgnowane, lepiej będą współpracować z farbą. Dzięki temu, każde kolejne farbowanie włosów w domu, będzie przynosiło piękny efekt.
Kiedy zdecydować się na farbowanie włosów w domu?
Niezaplanowana wcześniej impreza, nagłe spotkanie firmowe, a lokalni fryzjerzy nie mają czasu? Czy może potrzeba nagłej zmiany? To właśnie okazje, w których warto wziąć sprawy w swoje ręce i zafarbować włosy w domu. Oszczędność środków może być kolejną motywacją, dla pragnących odmiany, w formie koloryzacji włosów. W kilkadziesiąt minut i niskim kosztem, można efektywnie zmienić swój wygląd i podbudować pewność siebie.
Jak widać, zafarbowanie włosów to nic trudnego. Poza oszczędnością czasu i pieniędzy, pozwala cieszyć się piękną zmianą, bez wychodzenia z domu. Warto postawić na własnoręczną koloryzację, gdyż jest to niezwykle prosta czynność.