Okres liczy się od pierwszego czy ostatniego dnia – wiele młodych kobiet stawia sobie to ważne pytanie.Czują się one nieco skrępowane tym, że mają o tym porozmawiać ze swoją mamą. Niby przyjaciółki coś tam wiedzą, jednak pewna niepewność pozostaje na dnie duszy. Warto więc udzielić sobie odpowiedzi na pytanie – jak się liczy okres? Taka wiedza pomoże ustrzec m.in. przed niepożądaną ciążą, która w życiu młodych dziewczyn może doprowadzić do ogromnego zamieszania.

Cykl miesiączkowy – ogólnie

Zanim jednak zostanie udzielona odpowiedź na pytanie „okres liczy się od pierwszego czy ostatniego dnia”, czas przypomnieć sobie nieco podstawowych informacji odnośnie tego, czym tak naprawdę jest cykl miesiączkowy. Każda kobieta, która ma z nim do czynienia, powinna tak naprawdę wiedzieć, co dzieje się niej każdego dnia.

Cykl menstruacyjny, ( inna nazwa to cykl owulacyjny), to tak naprawdę nieustanna zmiana hormonów. To dlatego mówi się często, że kobieta ma wahania hormonów. No cóż, każdego dnia w organizmie kobiecym jest ich odmienna ilość. Największe znaczenie mają estrogeny oraz progesteron. Chociaż nie można pomijać także:

  • FSH – czyli hormon folikulotropowy, odpowiedzialny jest za pobudzenie do wzrostu pęcherzyków jajnikowych,
  • KH – hormon lutenizujący, który ma wpływ na uwolnienie pęcherzyka Graaffa.

Cykl miesiączkowy – ile dni on trwa?

Długość cyklu wynosi na ogół 28 dni. Na ogół, poniekąd wszystko tak naprawdę uzależnione jest od tego, z jakim organizmem kobiecym ma się do czynienia. Dopuszczalne są bowiem odchylenia, które są w stanie sprawić, że u jednych ten okres liczy sobie tylko 21 dni, a u innych aż dni 35. Wiele pań mogłoby coś powiedzieć na ten temat. Prawdą jest to, że rzadko która kobieta jest przykładem encyklopedycznego cyklu 28 dni dni, jeżeli chodzi o cały okres menstruacyjny.

Cykl miesiączkowy – jak liczyć?

Długość cyklu miesiączkowego rozpoczyna się w pierwszym dniu krwawienia. To właśnie w tym dniu w kalendarzu można sobie oznaczyć, że ma się do czynienia z pierwszym dniem całego cyklu menstruacyjnego. Uwaga! Warto zapisywać sobie ile dokładnie dni trwa okres. Ostatni dzień cyklu miesiączkowego to ten, który spodziewany jest przed okresem. W każdym dniu, kiedy pojawia się krwawienie, ma się do czynienia z nowym cyklem. Takie informacje należy notować – w szczególności, jeżeli mowa jest o młodych nastolatkach, jakie dopiero zapoznają się z tym tematem.

Dzięki temu będą one wiedzieć, co ile dni jest okres. Na samym początku krwawienie może pojawiać się nieregularnie. Nie powinno powodować to żadnych objaw. Wyjątkiem są sytuacje, kiedy nastolatka rozpoczęła współżycie seksualne. U młodych dziewczyn wszystko jest dopiero na etapie „klarowania” się, więc takie odchylenia zalicza się do normalnych. Z czasem będzie można jednak zauważyć większą regularność.

W obecnych czasach do wykorzystania są specjalne aplikacje na smartfon, które pomagają na bieżąco notować wszelkiego rodzaju informacje odnoszące się do cyklu menstruacyjnego. Dzięki temu nie trzeba będzie wiecznie szukać odpowiedzi na pytanie, jak liczyć pierwszy dzień cyklu.

Dlaczego mój cykl jest nieregularny?

Wiele kobiet marzy o tym, aby mieć prawidłowy cykl menstruacyjny. Taki, który będzie można dosłownie wyliczyć z zegarkiem w ręku. Nie jest to jednak możliwe ze względu na wiele czynników, jakie mogą doprowadzić do zaburzeń hormonalnych. Mowa tu m.in. o:

  • nadmiernej ilości stresu,
  • podróżowanie, które związane jest także ze zmianą klimatyczną,
  • nadmiernymi, niezdrowymi posiłkami, jakie są ubogie w składniki odżywcze,
  • zbyt restrykcyjnej diecie, która może i przewiduje zdrowe posiłki, jednak ich kcal jest zbyt mała w porównaniu do potrzeb organizmu,
  • zespół policystycznych jajników,
  • zbyt niskie stężenie hormonów tarczycy,
  • hiperprolaktynemia, czyli zbyt wysoki poziom prolaktyny.

Jeżeli kobieta zauważa u siebie nieprawidłowości w cyklu (w porównaniu do tego, że do niedawna nie miała takich problemów), powinna jak najszybciej udać się na konsultację ginekologiczną.

Z jakich elementów składa się cykl menstruacyjny?

Okres liczy się od pierwszego czy ostatniego dnia – już wiadomo, że od pierwszego dnia. Dzięki temu wielu kobietom obliczenie całego cyklu nie będzie sprawiać trudności. Warto jednak sprawdzić, ile dni trwają poszczególne fazy cyklu i co w tym momencie dzieje się z kobietą.

Menstruacja, zwana krwawieniem

Rozpoczyna się w pierwszym dniu cyklu i maksymalnie powinna trwać do pięciu dni – chociaż i w tym przypadku można mieć do czynienia z odchyleniem rzędu siedem dni. To właśnie ten moment, kiedy błona śluzowa macicy się złuszcza i dochodzi do jej wydalenia wraz  krwią przez kilka najbliższych dni. W tym momencie dochodzi do obniżenia poziomu estrogenów i progesteronu – co u wielu kobiet objawia się również złym samopoczuciem (np. bóle głowy, bóle podbrzusza, ogólne rozbicie organizmu, bóle pleców).

Faza folikularna

Trwająca od 6 do 13 dnia. To właśnie w tym momencie kończą się wszelkiego rodzaju dolegliwości. W organizmie zwiększa się ilość LH. Na nowo zaczyna rosnąć poziom estrogenu w organizmie kobiecym. Błona śluzowa zaczyna się na nowo odbudowywać. Kobiety – ze względu na powiększającą się ilość hormonów – zaczynają wyglądać zdecydowanie lepiej. Powraca dobre samopoczucie i energia do życia.

Owulacja

14 dzień cyklu. Moment, kiedy u kobiet występuje największa ilość wszystkich hormonów. Pęka pęcherzyk z komórką jajową. Błona śluzowa w macicy osiągnęła największy z możliwych rozmiarów. Warto przyjrzeć się temu momentowi, ponieważ to właśnie wtedy kobieta…ma największy apetyt na seks. Wtedy wzrasta również jej wrażliwość, która objawiać się może m.in. większym wyczuwaniem różnego rodzaju zapachów. Owulacja objawiać się może także jako plamienie z pochwy, jakie widoczne będzie na bieliźnie.

Faza lutealna

Trwa od 15 do 28 cyklu. Estrogeny nadal utrzymują się na wysokim poziomie. Do tego wzrasta ilość progesteronu, które zaczynają oddziaływać na pusty pęcherzyk. To właśnie w tym momencie jajeczko przygotowywane jest do zapłodnienia. Największe ryzyko na zajście w ciąże możliwe jest już w dwie doby po wystąpieniu owulacji. Z każdym dniem możliwość doprowadzenia do zapłodnienia jest mniejsza – co jednak nie oznacza, że nie należy zachowa ostrożności. Wiele kobiet ma wrażenie, że w tym okresie waga im zaczyna rosnąć.

Jeżeli nie doszło do zapłodnienia, to organizm zaczyna przygotowywać się do wydalenia jajeczka z organizmu. Czyli mówiąc wprost – cały cykl rozpoczyna się od nowa. Pojawia się krwawienie w pierwszym dniu cyklu i powtarzają się kolejne fazy cyklu. Trwać będzie to tak długo, aż kobieta zacznie „przekwitać”. To właśnie w tym momencie pojawi się menopauza.

Okres liczy się od pierwszego czy ostatniego dnia – warto na bieżąco śledzić zachowanie swojego organizmu. Tym bardziej że nie zajmuje to dużo czasu. Jak było już to wyżej omówione, wszelkie nieprawidłowości mogą oznaczać niekorzystne zmiany. Im szybciej zostaną one „wyłapane”, tym większa możliwość ich zlikwidowania. Do mierzenia cyklu warto podejść poważnie.