Biżuteria zdobi ciało i służy w celach estetycznych. Przekłuwanie pępka jest coraz popularniejsze. Każdy może się zdecydować na taki rodzaj biżuterii, jaki mu odpowiada. Warto jednak wcześniej zainteresować się tematem i odpowiednio przygotować się do zabiegu. Może być konieczna wizyta u lekarza. By kolczyk w pępku ładnie się zagoił i mógł cieszyć jego posiadacza, muszą zostać spełnione odpowiednie warunki.

Przekłucie pępka — zabieg

By wykonać piercing pępka, warto wybrać odpowiedni salon. Źle wykonany piercing może przysporzyć wiele bólu i być niebezpieczny. Odpowiednio wybrana osoba, dobrze wykona swoje zadanie i nie będzie strachu o późniejsze skutki. Przekłucie pępka nie trwa długo, zaledwie kilkanaście minut. Piercer najpierw zajmuje się odkażaniem sprzętu potrzebnego do wykonania kolczyka oraz miejsca na ciele, które będzie przekłuwał. Następnie odpowiednie miejsce zostanie oznaczone markerem. Miejsce na kolczyk zostaje przez piercera przebite sterylną igłą. Zaraz po zabiegu zostanie założony kolczyk. Standardowe kolczyki zakładane w studiu są z tytanu lub stali chirurgicznej. Taki kolczyk nie może zostać ściągnięty, póki rana się nie zagoi. Odradza się biżuterię z niklu, ponieważ jest uczulający. Po zabiegu skóra w miejscu przekłucia pępka jest oczyszczana oraz zostają podane wszystkie wytyczne na temat dbania o ranę.

Jak zmniejszyć stres i ból podczas zabiegu oraz o czym pamiętać

Piercing pępka powinien zostać zrobiony w profesjonalnym studiu. Wszystko musi odbyć się w sterylnych warunkach. By zabieg przebiegł pomyślnie i bez zbędnego stresu, warto zadbać o takie rzeczy jak:

  • zachowanie spokoju i wygodna pozycja
  • odwrócenie uwagi od samego zabiegu poprzez rozmowę 
  • słuchanie rad piercera
  • poproszenie o środki znieczulające w razie potrzeby lub stresu.

Samopoczucie podczas zabiegu jest w dużej mierze zależne od osoby, która na niego przychodzi. Często ludzie po przekłuciu pępka stwierdzają, że spodziewali się większego bólu. Ważne jest podejście oraz uspokojenie nerwów. By nie stresować się niepożądanymi skutkami, warto zwrócić uwagę by igła i miejsce były sterylne. Piercer powinien użyć specjalnej igły, a nie pistoletu. A miejsce przekłucia musi być zaznaczone markerem. Po wybraniu odpowiedniego studia i spełnienia wszystkich warunków sterylność nie będzie mowy o tym by kolczyk w pępku był zakażony. 

Kolczyk w pępku — gojenie i dbanie

Gojenie kolczyka w pępku trwa długo, bo od 6 do 9 miesięcy. Bardzo ważna jest odpowiednia higiena tego miejsca, by okres gojenia się nie wydłużył. Dużą rolę odgrywa też stan skóry, warto więc zadbać o odpowiednie przygotowanie organizmu. Przed zabiegiem można udać się do lekarza i sprawdzić, czy organizm nie ma niedoborów witamin. Należy zadbać o sen oraz odpowiednie nawodnienie. Alkohol spowalnia gojenie rany. Niektóre leki też mogą się do tego przyczynić. Warto jeszcze przed zabiegiem przebadać się i porozmawiać z lekarzem o przeciwwskazaniach do niego. Substancje rozrzedzające krew jak kofeina i nikotyna nie są wskazane podczas gojenia rany. Miejsce przekłucia trzeba przemywać około 3 razy dziennie specjalnym preparatem lub roztworem soli fizjologicznej. Gojący się kolczyk w pępku jest wrażliwy na wszelkie zahaczenia. Dlatego zaleca się noszenie luźnych ciuchów. Rana będzie opuchnięta i jest to normalne, lecz gdy pojawią się obrzęki lub ból należy zgłosić się do osoby, która wykonywała zabieg. Ta osoba pomoże i zaproponuje rozwiązanie.

Czy kolczyk w pępku boli?

Przekłucie pępka jest uznawane za jedno z mniej bolesnych. Wszystko zależy od konkretnej osoby. Osoby, które mają zrobiony kolczyk w pępku, określają ból zabiegu jako 5/10. Gdy ktoś wybierający się na taki zabieg obawia się bólu, może zapytać o znieczulenie. Sam zabieg trwa kilkanaście minut i jest opisywany jako uszczypnięcie z naciskiem. Pępek nie jest zbyt ukrwionym miejscem. Dlatego zabieg nie jest mocno bolesny, a rana nie krwawi zbyt długo. Podczas pierwszych dni po zabiegu może być odczuwalny lekki ból, a gojenie rany jest dosyć uciążliwe, ponieważ trwa kilka miesięcy. 

Piercing pępka — przeciwwskazania

Przekłucie pępka trudno się goi, kolczyk w pępku może prowadzić do zakażenia. Dlatego tak ważny jest wybór profesjonalnego salonu oraz odpowiednie zadbanie o gojącą się ranę. Przekłuwanie pępka nie sprawdzi się dla osób, które mają problem z krzepliwością krwi lub chorują na cukrzyce. Znając swoje choroby, warto przed takim zabiegiem udać się na konsultacje z lekarzem.

Przekłucie pępka a ciąża

Podczas ciąży skóra na brzuchu się rozciąga, może to doprowadzać do dyskomfortu. Na czas ciąży zaleca się ściągnięcie kolczyka, jeśli jest już zrobiony. Zabieg przekłuwania pępka jest odradzany w czasie trwania ciąży. Może on doprowadzić do infekcji lub zakażenia, a w później do komplikacji ciążowych. Z piercingiem pępka najlepiej zaczekać około dwóch miesięcy po porodzie i dać czas skórze na zregenerowanie się i powrót do normalności.  

Cena przekłucia pępka

Cenniki piercingu pępka są różne. Wszytko, zależy od salonu, jaki zostanie wybrany. Jego lokalizacja oraz renoma ma wpływ na cenę. Nie warto jednak szukać taniej i niepewnej jakości usługi, ponieważ może ona wpłynąć na zdrowie oraz stan przekłucia. Standardowy zabieg mieści się w widełkach od 100 do 250 zł. Innym aspektem wpływającym na cenę jest rodzaj przekłucia i kolczyka. Wybrany kolczyk może być antyalergiczny. Wtedy cena zabiegu wzrasta do około 300 zł.

Rodzaje kolczyków w pępku

Przekłucie pępka jest ozdobą, każdy znajdzie jakiś kolczyk, który będzie spełniał jego oczekiwania. Na rynku są dostępne ciekawe kolczyki w różnych kształtach i kolorach. Mogą się też różnić kryształkiem, którym są zakończone. Najbardziej znane są 4 typy kolczyków, czyli:

  • Spiral rings — są to kolczyki w kształcie spirali. Zakończone kolorowymi i ciekawymi cyrkoniami
  • Top dangle rings — charakterystycznym wykończeniem jest tutaj ozdobna forma dużych wielkości, przymocowana do górnej części 
  • Ball dangle rings — jest w kształcie pierścienia z ozdobą na środku
  • Banana bells — charakteryzuje się zakrzywioną sztangą w kształcie banana, zakończoną z dwóch stron ozdobnymi elementami.

Ozdoba w pępku to jedno, drugą kwestią jest jego przekłucie. Jest kilka sposobów przekłucia pępka. Wyróżnia się pionowe przekłucie (navel piercing) lub poziome (horizontal navel piercing). Pępek może też zostać przekłuty w swojej dolnej części, takie przekłucie jest znane pod nazwą reverse navel piercing. Ostatni ze sposobów wymaga odpowiedniej budowy pępka, jest to true navel piercing.

Jaki materiał kolczyka wybrać?

Na rynku są dostępne kolczyki różniące się materiałem. Każdy z nich ma inne zalety i ważne jest, żeby zapoznać się z nimi przed zdecydowaniem się na odpowiedni rodzaj. Najbardziej znane są kolczyki ze stali chirurgicznej, są one odpowiednie dla alergików. Ze stali chirurgicznej są wytwarzane bardzo trwałe i wysokiej jakości ozdoby. Stal ładnie się błyszczy oraz jest trwała. Najbardziej luksusową opcją jest złoto. Złote kolczyki nie zawierają niklu. Są piękne i cenne. Najlepszym wyborem jest srebro. Kolczyki ze srebra są uniwersalne i pięknie się prezentują. Srebro to materiał szlachetny ma właściwości prozdrowotne, jest antybakteryjne. Kolczyk, który będzie idealny podczas gojenia się rany, jest wykonany z bioflexu. Takie kolczyki są elastyczne i lekkie, sprawdzą się dla osób aktywnych fizycznie. Ich wadą jest wygląd, ponieważ przypominają plastik.